24 října, 2018

Ročník 2023

Přihlásit přes SkautIS ZDE

Kromě osobních údajů bude potřeba nahrát Představení oddílu (zadání viz níže).

Termíny a místo konání:

• Jarní víkendy
    • 17.–⁠19. 3. 2023 (Mentaurov u Litoměřic)
    • 28. 4.–1. 5. 2023 (Měsíční údolí u Vlašimi)
  • Letní běh: 3.–⁠13. 8. 2023 (Švýcarák, Novohradské Hory)

Cena kurzu:

• 4200 Kč

Podmínky přihlašování

• Přihlásit na kurz je možné pouze skrze skautIS.
  • Rádi bychom připravili kurz, který bude šitý na míru jeho účastníkům. Proto nás zajímá, odkud a s čím k nám přicházíš. V rámci přihlášky ve skautISu bude potřeba nahrát Představení oddílu – tedy dokument, do kterého sepíšeš odpovědi na všechny otázky níže. S tím, co vytvoříš, budeme na kurzu nadále pracovat, protože naším cílem je udělat kurz s praktickým přesahem do tvého působení v oddíle i pro tvůj mimoskautský život. Představení oddílu nahraj ke své přihlášce ve skautISu nejpozději 14 dnů po odeslání přihlášky. Pokud ho nahraješ později, dostanou přednost další uchazeči o kurz.
    • Jak se váš oddíl jmenuje? V jaké obci působí?
    • Kolik máte členů a jaká je jejich struktura (jste dívčí/klučičí/koedukovaný oddíl, vodácký/suchozemský, ne/máte rozšířenou duchovní výchovu, jaké máte v oddíle věkové kategorie…)?
    • Jak vypadá struktura vedení vašeho oddílu (kdo všechno patří do vedení oddílu, kolik vás je, jak vypadá věkové rozložení vedení oddílu…)?
    • Jaká je tvá role u oddílu? Jak přesně se aktuálně zapojuješ do chodu oddílu?
    • Jak se v oddíle cítíš? Jaké v něm máš vztahy (s vedoucími, s dětmi, příp. střediskem)?
    • Co myslíš, že ve vašem oddíle dobře funguje? V čem je jedinečný? V čem se liší od jiných oddílů, které znáš?
    • Co bys chtěl/a v oddíle změnit? Je něco, co tě v oddíle trápí?
  • Podmínkou přijetí na kurz je dovršení 18 let před zahájením letního běhu, tedy datum narození nejpozději 2. 8. 2005.
  • Podmínkou pro přihlášení je splněná ČZ. Dle ŘVČČJ (čl. 83) mohou bez předchozího složení ČZ skládat VZ uchazeči, kteří dovršili nejméně 21 let věku (tedy se narodili nejpozději 2. 8. 2002) a u kterých lze na základě dosavadního výchovného působení v organizaci předpokládat úspěšné naplnění čl. (79) i úspěšné samostatné působení ve funkci vedoucího oddílu.
  • Na kurz budeme přijímat celkem 28 účastníků.
  • Přijímáme maximálně 2 účastníky ze stejného oddílu a 3 účastníky ze stejného střediska.
  • Při přijímání účastníků usilujeme o co nejvíce vyrovnanou účastnickou skupinu z hlediska pohlaví. Kritérium vyrovnanosti účastnické skupiny je pro nás důležitější než rychlost přihlášení.

Podmínky udělení VZ

• Kvalifikace ČZ (s výjimkou dle ŘVČČJ, čl. 83) a ZZA
  • Splnění všech ověřovaných kompetencí VZ
    • Jejich přehled dostaneš na prvním víkendu.
  • Splnění komplexnějších úkolů sloužících k ověření vybraných kompetencí VZ:
    • Pozorování dětí
      • Už ses někdy zamyslel/a nad tím, jaké jedinečné osobnosti v oddíle vlastně máš? Nad tím, jak a kdy používáš odměny a tresty? Anebo nad tím, jaký vztah s dětmi a vedoucími v oddíle vůbec navazuješ? Přesně od toho je tu tento úkol.
      • Úkolem bude pozorovat jednoho člena z tvého oddílu, se kterým/ se kterou jsi přirozeně v kontaktu. Podrobné zadání úkolu dostaneš na druhém víkendu, jeho vyhodnocení potom proběhne na letním běhu. Úkol je nedílnou součástí ověření kompetencí z oblasti pedagogiky a psychologie.
      • Úkol ti zabere čas mimo běhy kurzu, tedy počítej se samotným pozorováním člena (které může být různě dlouhé) a dále cca se dvěma hodinami na zpracování úkolu.
    • Laboratoř
      • V laboratoři budeš pracovat se silnými a slabými stránkami svého oddílu. Máš dvě možnosti, jak laboratoř pojmout. Buď se zamyslíš nad tím, v čem tvůj oddíl vyniká a inspiruješ v této oblasti ostatní účastníky. Nebo zapracuješ na tom, v čem tvůj oddíl tápe a mohl by se zlepšit. V obou případech chceme, abys nakonec své přemýšlení a plánování přetavil v konkrétní věc(i). Ať už jako podrobný návod pro zavedení něčeho nového nebo projekt posouvající tvůj oddíl.
      • K dispozici budeš mít instruktory, kteří ti pomohou tvé myšlenky posouvat dál, a skupinku účastníků, kteří ti budou na tvůj projekt poskytovat jiné úhly pohledu a zpětnou vazbu. Laboratoří se budeme zabývat během celého kurzu, ukážeme si na ní plánovací proces.
      • Projekt bude vyžadovat samostatnou práci i mimo společné části kurzu a konzultace s oddílovou radou. Počítej s tím, že bude potřeba uspořádat oddílovou radu mezi 1. a 2. víkendem a pracovat na projektu průběžně až do letního běhu. Úkol ti zabere 8–10 hodin času mimo běhy kurzu.
      • Konkrétní zadání úkolu dostaneš na prvním víkendu.

Podmínky absolvence kurzu

• Splněná VZ
  • Účastník prokáže všechny kompetence vůdcovské zkoušky s výjimkou kvalifikace ZZA.
  • Účast na všech částech kurzu
  • Všechny absence se musí vejít do 24 hodin. Není možné chybět dne 12. 8. 2023 z důvodu ověřování kompetencí.

A jaký bonus ti Nota Bene nabídne?

• Výměna v oddílech
    • Výměna spočívá v tom, že si vyzkoušíš, jaké to je být na skok v jiném oddíle. Můžeš strávit buď 24 hodin na táboře, nebo stejnou dobu na výpravě, či jednu schůzku a čas od rána do večera na výpravě v oddíle někoho z ostatních účastníků kurzu. Pokud se dohodnete, samozřejmě může být pobyt i delší. Na návštěvě pak budeš pozorovat, jak to jinde funguje, sbírat inspiraci a okusíš pro tebe třeba i netradiční prvky. Možností je také připravit si nějaký program nebo kratší aktivitu. Stejně pak někdo může navštívit Tebe a Tvůj oddíl. K výměně získáš bližší vysvětlení na začátku kurzu.
    • Tento prvek řadíme mezi doporučené. Jsme si vědomi, že může být pro tebe časově náročný. Z bohaté zkušenosti však víme, že našim absolventům mnoho přinesl a inspiroval je, někteří se rozhodli, že se budou mezi sebou navštěvovat častěji. Proto i my věříme, že se rozhodneš na výměnu vyrazit!

Máš jakýkoli dotaz? Piš nám na: notabene[at]skaut.cz